Reklama

Sprawdź jakość powietrza

smog

Pogoda dla Głuchołaz

Złap myszką i przesuwaj by zobaczyć inne dni.
(Artykuł przeczytasz w 2 - 4 minut)

qr code mobilnemini androidGlucholazyonline.com.pl w Twoim smartfonie!

Masz dla nas temat? Wyślij foto i opis poprzez aplikację mobilną. To najszybszy sposób na dotarcie do czytelników.

Najnowsze wiadomości i informacje o mieście w jednej aplikacji!

Aplikację na smartfony z systemem Android pobierzesz tutaj.
Przeczytano 0%

pracownicy 

 Przemiany dotyczą wielu aspektów w naszym życiu. Najważniejsza jest umiejętność adaptacji, zaaklimatyzowania się w nowej sytuacji.

W obecnych czasach, gdy pandemia koronawirusa zdominowała nasze życie, wiele osób utraciło pracę. Epidemia wpływa destrukcyjnie na rynek pracy. Wiele sklepów, salonów fryzjerskich, kosmetycznych oraz lokali gastronomicznych zostało zamkniętych, a pracownicy zostali pozbawieni stanowisk pracy i otrzymali wypowiedzenia.

Zmiana miejsca zatrudnienia czeka wielu z nas, gdy pandemia i związana z nią obligatoryjna kwarantanna się zakończy. Jednak wielu ludzi zdecyduje się na zmianę zatrudnienia z innych przyczyn niż utrata dotychczasowej pracy. Newralgicznymi, kluczowymi czynnikami powodującymi niezadowolenie z wykonywanej profesji to:

- osoby, które chcą się rozwijać i dbać o własną ścieżkę kariery chciałyby mieć szerszy zakres obowiązków, aby to umożliwiło im kształcenie się i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a często to oczekiwanie spotyka się z dezaprobatą ze strony pracodawcy,  

- niesprawna klimatyzacja, brak możliwości otwarcia okien w biurowcu, miejsca pracy bez dostępu światła dziennego - to tylko niektóre z warunków pracy, które dekoncentrują i utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków,

- brak atencji, poważania pracownika,

- brak zrozumienia i rozwiązywania perturbacji, problemów załogi niższego szczebla,

- kolejny aspekt dotyczący mikro lub małych przedsiębiorstw to prócz samej wysokości wynagrodzenia podstawowego, dochodzi także fakt, że pracownicy zatrudniani są na umowę zlecenia lub niepełne etaty.

- Każdy pracownik ma prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. W ramach rekompensaty pracodawca zobligowany, zobowiązany jest do przyznania dodatkowego wynagrodzenie lub czasu wolnego od pracy (częściej wybierana przez pracodawcę to opcja druga, a to wzbudza irytację pracownika).

 

W JAKI SPOSÓB REAGUJEMY NA WYSTĘPUJĄCE ZMIANY W NASZYM ŻYCIU ?

 

ENTUZJASTA ZMIAN

Człowiek, którego absorbują, entuzjazmują częste zmiany. Działa z własnej i nieprzymuszonej inicjatywy, spontanicznie pod wpływem impulsu. Podejmuje odważne działania zmierzające do urzeczywistnienia własnych pragnień. Pomimo świadomości, że wiąże się to z ryzykownymi i negatywnymi implikacjami, konsekwencjami to jednak angażuje się w te przedsięwzięcia. Może to jednak zostać zinterpretowane, że takie działanie wiąże się z brakiem wytrwałości i samokontroli. Z jednej strony osoby przejawiające taką postawę są afirmowane za gotowość do zmian, a jednak z drugiej strony są negowane za podejmowanie zbyt pochopnych, nieprzemyślanych decyzji.

RACJONALNY SZALENIEC

Pasjonuje się wprowadzaniem zmian, ale po precyzyjnym przeanalizowaniu argumentów za i przeciw. W tej postawie najbardziej prymarnymi cechami są: rozwaga, roztropność, które umożliwiają pohamować nacisk propagandy wdrażania zmian na siłę. W obecnych czasach wszyscy jesteśmy torpedowani alternatywami, sloganami: zmieniaj, rozwijaj, działaj. To jednak może przerodzić się w obsesję. Z tego powodu tak ważna jest: ustalenie priorytetów, umiejętność dokonywania prawidłowych, adekwatnych decyzji.

MIŁOŚNIK ŚWIĘTEGO SPOKOJU

Odmiana? Dla osoby gloryfikującej bezruch wszelkie rodzaje zmian brzmią jak abstrakcja, irracjonalność, fantastyka. Na niektórych ludzi taka diametralna zmiana wpływa w sposób demobilizujący pomimo odczuwania zniechęcenia, nieukontentowania z obecnej sytuacji w jakiej się znajduje. Stagnacja, brak działania może doprowadzić do braku wykorzystania potencjału, zignorowania, zaniedbania nadarzających się okazji. Strach przed wdrożeniem innowacji powoduje, że ludzie zastygają w jednym miejscu. Obawiają się nowych doświadczeń. Wskazana jest jednak refleksja dotycząca realizacji konstruktywnych zmian w życiu. Należy uświadomić sobie, że zmiany są obligatoryjne, a łatwość przystosowania się do nowych warunków, czyli elastyczność i otwartość na nowości, modernizacje są wysoko oceniane i uznawane są za wartościowe cechy. Osoby , które podchodzą sceptycznie do zmian są poważani i darzeni respektem przez pracodawców, ale niestety są marginalizowani i deprecjonowani przy awansach oraz pomijani przy podwyżkach. Umotywowane jest to tym, że nie wykazują inicjatywy i w rzeszy aktywnych tracą wyrazistość oraz stają się niewidoczni dla oka.

Reasumując: Pamiętajmy, że pozostając przez dłuższy czas na jednym stanowisku pracy możemy doprowadzić do wypalenia zawodowego. Nie bądźmy więc malkontentami i nie narzekajmy tylko zmobilizujmy się do przeprowadzenia radykalnych przemian, które mogą przynieść intratę, korzyści, a my będziemy mieli możliwość spełnienia zawodowego i odczuwać będziemy euforię z przeprowadzonych zmian.

 

Foto: PixabayUdostępnij i polub nas!

Polub w FacebookPolub w Google PlusPolub w TwitterPolub w LinkedIn


0 Nie lubię0

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Reklama

  DO GÓRY


Nekrologi. Ślij (bezpłatne) poprzez formularz w zakładce Redakcja.

Co, gdzie, kiedy? Bieżące imprezy i zaproszenia. Organizujesz imprezę? Ślij plakat do nas.

Przejdź do działu bezpłatnych ogłoszeń lokalnych.

Dodaj swoje nowe ogłoszenie.